BIO

photo by Eva Vašíčková

Something about my start with photography.

I have been interested in photography since my first DSLR that I bought in 2010. I have been shooting everything and everyone while my main focus has been portrait photography. Since 2012, I’ve been more active in professional photography when it comes to people rather than places. In September 2013, I began my cooperation with M Management – a Slovak modeling agency photographing professional models. In June 2014, I started working with the alternative Czech and Slovak online wedding magazine TWDT. In october 2015, I begun my new cooperation with DSfx team, and I become a part of team as a photographer, videomaker and graphic designer. I have always been keep on bettering myself by learning new techniques and perfecting my job that is my greatest passion.

photo by Eva Vašíčková

 

O fotografiu sa zaujímam od kedy som si kúpila svoju prvú zrkadlovku v roku 2010. Fotila som všetko a všetkých, ale najviac ma bavili portrétne fotografie. Od roku 2012 som začala byť aktívnejšia v profesionálnej sfére fotografovania. V roku 2013 som nadviazala spoluprácu s modelingovou agentúrou M Management a rok na to som začala fotiť aj pre prvý svadobný alternatívny online magazín v Slovenskej a Českej republike www.TWDTmagazine.com. Popri tom som mala veľa ďaľšich zaujímavých projektov a spoluprácií. Medzi najhlavnejšie patrí aj začiatok spolupráce s DSfx teamom v októbri 2015, kde som sa stala stala súčasťou tímu ako fotograf, kameraman a grafik. 

 

 

 

Tu si môžete prečítať krátky rozhovor „portrét“ o mne.


Baví ma zachytávať skutočné emócie

Najčastejšie ju vídať s fotoaparátom v ruke, s ktorým akoby bola zrastená. Svet vníma cez objektív, ale má na veci aj svoj vlastný, vyhranený pohľad. Často sa usmieva. Mieša sa v nej ešte stále čosi dievčenské, také správne bláznivé, okamžitá ochota pridať sa tam, kde je zábava. Na druhej strane z nej cítiť už dospelácku zodpovednosť. Ak niečo sľúbi, vždy to dodrží. A keď si ju všimnete, s akou láskou sa pozerá na členov svojej rodiny, nepochybujete, že sú prepletení tými najúprimnejšími vzťahmi.
Dnes sa porozprávame s Katkou Haršányovou.

• Na Instagrame si pod jednou svadobnou fotkou uviedla, že rada fotíš lásku. Je to len koníček alebo sa tým živíš?
Fotenie je môj koníček, ktorý sa stal mojou prácou. Momentálne pracujem ako asistentka poslankyne Zuzany Zimenovej, ktorá figuruje v novovznikajúcej strane SPOLU – občianska demokracia. Najmä pre nich tvorím foto a video kontent. Popri tom sa však venujem aj fotografii, ktorú milujem, a to foteniu lásky. 🙂 Baví ma zachytávať skutočnú emóciu. Veľakrát, keď spracovávam fotky zo svadieb alebo nejakého tehotenského či rande fotenia, som dojatá, keď vidím, s akou láskou sa pozerá ženích na svoju nevestu, aj keď ona sa pozerá úplne inam.
• Aké školy sa podpísali na tvojom vzdelaní?
Čo sa týka fotografie, som samouk. Mám dokončené osemročné gymnázium a potom som nastúpila na STU, stavebnú fakultu, kde som študovala tri a pol roka odbor pozemné stavby a architektúru. Po treťom roku ma vyhodili, (niektoré skúšky som nezvládla) a konečne som mala viac času sa venovať svojmu hobby. Rok nato som sa aj vrátila do školy, aby som ju dokončila, ale fotenie ma bavilo omnoho viac a mala som aj nejaké dobré príležitosti, tak som zo školy definitívne odišla. Najprv som fotila najmä pre modelingové agentúry jednoduché portréty modeliek, čo bola pre mňa dobrá škola. Ale najväčšia škola pre mňa bola práca pre svadobný magazín TWDT. Tam som fotila 2 roky, a keď som ukázala, že ma baví aj natáčanie tak som bola hneď zapriahnutá aj do toho.
•Máš nejaký profesijný cieľ?
Ten presne stanovený nemám, no určite by som chcela mať raz výstavu fotiek, ktoré budú vyjadrovať silný príbeh… Aby sa nad nimi ľudia zastavili dlhšie ako na pár sekúnd. Chcela by som viac natáčať videoklipy, ktoré zachytávajú krátky príbeh alebo emóciu. A ďalej v budúcnosti možno aj nejaký celovečerný film.
Ale ako sa píše v prísloviach 16:9 „Človek v srdci zvažuje svoju cestu, no Hospodin jeho kroky usmerňuje.“ Ja verím, že idem Božou cestou a plním Jeho plán. Chcem prostredníctvom môjho talentu približovať ľuďom Božie kráľovstvo. Uvidíme, aké nápady mi Pán dá. 🙂
• Do Christiany (letničný zbor) si prišla len nedávno. Keďže sem chodia tvoji rodičia s mladším bráškom, sestra Kika s manželom, je to preto, že chceš byť v cirkvi s nimi alebo to malo aj iný dôvod?   
Prvotné rozhodnutie bolo určite kvôli rodine, avšak aj komunitu KC-čka poznám dlhšie, keďže som ako dieťa chodila s dievčatami do táborov Levitov. Christianu som vždy brala ako rodinu. Pamätám si na začiatky, keď som sem prvýkrát prišla. Ešte som nebola obrátená, ale tie spomienky… Plakala som na chválach. To bolo pre mňa miesto, kde som sa vrátila do Božej prítomnosti.
Keď som sa obrátila, začala som chodiť aj na e:xit (mládež BCC). Bolo to pre mňa nové a mohla som tam spoznať veľa skvelých ľudí. Išla som sa pozrieť aj do iných zborov, ale Christiana bola vo mne už zakorenená ako môj domov. Páči sa mi spôsob ako chceme slúžiť ľuďom. Že sme sa ako zbor vrátili k podstate cirkvy, akú hlásal Ježiš. Že u nás môžeme naozaj vidieť život s Bohom a nie iba nedelné bohoslužby.
• Čo pre teba znamená tvoja rodina? Bývaš ešte s nimi alebo si sa už osamostatnila?
Oni sú pre mňa istota. Moji najbližší ľudia, na ktorých sa môžem vždy obrátiť. U nás to nie je iba klišé, radíme sa navzájom o veciach a vážnejších rozhodnutiach. A už som sa osamostatnila, žijem v Bratislave.
• Ako si vo svojom živote spoznala Boha? Čo pre teba znamená?
Boha som spoznala tak intenzívnejšie, keď som mala sedem v tábore. Keď som prestala chodiť do táborov, môj život bol taký klasicky svetský. Najväčšie vytrhnutie som zažila, keď som sa rozchádzala s bývalým priateľom. Žili sme spolu a schyľovalo sa ku svadbe. Maminka s Kikou za mňa bojovali v tom čase modlitebné vojny, Pán mi otvoril oči a odišla som z toho vzťahu. Ale až po roku, v apríli 2016, som sa rozhodla pre Boha v mojom živote ako pre prioritu. A veci sa začali meniť. Už dlhšie som chcela odísť z TWDT magazínu preč, kvôli silnej manipulácii, ktorá tam bola ale svojimi silami som to nedokázala. Boh mi urobil cestu odtiaľ a mohla som radikálne odísť. Na jeseň som sa začala modliť za lepšiu prácu a On mi dal skvelú prácu, kde môžem využívať moje znalosti. Zmenil môj život o 180°. Najúžasnejšie na tom je, že moji priatelia môžu túto zmenu sledovať… Boh pre mňa znamená úplne všetko. On je mojím sebavedomím. Iba s Ním som šťastná a vyrovnaná. On mi dáva pokoj a rozvahu. On robí zo mňa lepšieho človeka.
• V lete, ktoré je za nami, si na tebe každý mohol všimnúť nápadné tetovanie. Osobne s tým nemám žiaden problém, netrúfam si podľa toho súdiť ľudí, dokonca sa mi niektoré tetovania veľmi páčia. Viem však, že sú ľudia, ktorí na základe toho vyslovujú všelijaké hodnotenia. Ako to vnímaš ty?
Ja to vnímam ako súčasť mňa, to, kým som, a moje tetovania sú obrazom toho, aká som bola pred obrátením. Nestretávam sa s odsúdením, väčšinou sú tetovania prvou témou na ktorú sa ma ľudia pýtajú. A veľakrát sú prekapení, keď im poviem, že s tetovaniami som na teraz skončila. Boh ma totiž z tejto „závislosti“ vyliečil a momentálne neplánujem žiadne ďalšie. Je to zvláštne, lebo som mala veľa ďalších obrázkov naplánovaných. Chcela som byť celá potetovaná. Byť v tomto svete iná, výnimočná. Ale On mi vrátil hodnotu a ukázal mi, že som iná, že som výnimočná. Že nie výzorom ale životom som iná. A vtedy tetovania pre mňa stratili zmysel, ktorý som im dávala.
Netvrdím, že tetovania sú zlé a nechystám sa žiadne z mojich tetovaní si dať odstrániť. Ktovie, možno mi v budúcnosti pribudne nejaký ďalší obrázok. Ale keď sa tak stane, bude určite veľmi premodlený.
• Čo by si na sebe zmenila, ak by sa dalo?
Nemenila by som absolútne nič. 🙂
• Čo robíš najradšej, ak máš voľno?
Vo voľnom čase (to je ten mimo roboty, že? :D) fotím. A keď si chcem dať pauzu, tak si zahrám na gitare alebo sa stretnem s rodinou, či priateľmi.
Ale snažím sa nebyť workoholik, takže občas aj cestujem. Milujem spoznávať iné krajiny a vidieť krásy sveta. Ako inak aj na takýchto výletoch fotím, ale tie väčšinou zachytávam na moje obľúbené analógové foťáčiky. To je pre mňa ten správny relax.
• Máš nejaký sen do budúcnosti?
Veľmi by som chcela motorku 😀 a, samozrejme, vlastnú rodinu a deti. S tou motorkou to dúfam, nebude až tak veľmi vzdialený sen. Mám v srdci túžbu sa pozrieť do Rumunska a tam by som chcela ísť na nej. Tak som zvedavá, na kedy mi to Pán naplánuje. 🙂

Rozhovor bol zverejnený v zborovom časopise Spravodaj 22.10.2017