prvý film

V tomto článku bude veľa prvých krát. Prvý testovací film na tomto foťáku a vlastne prvý 24 obrázkový film. Doteraz som ani nevedela, že existuje aj takáto skrátená verzia 35mm filmu. A vlastne to sú všetky prvé razy...
Ale tak začnem asi od začiatku. Mám kamaráta, ktorý občas niekde nájde starý foťák. A keďže ja som si veľmi zaľúbila staré fotoaparáty, občas mi nejaký prinesie. Tentoraz to bol starý kompaktný fotoaparát s názvom SILUET ELEKTRO a objektívom Triplet. Tento foťáčik sa vyrábal v sovietskej spoločnosti BelOMO v Minsku, Bielorusku v rokoch 1975-1981.
Hm. To je asi všetko, čo vám o tom foťáku viem povedať. A samozrejme, že som si to vygooglila.

Ale teda z praxe, Je malý a ľahký, ale to je asi tak všetko k jeho nejakej funkčnosti na peknú fotku. Hľadáčik je vlastne ibba okienko s tmavším sklíčkom, aby ste aspoň približne videli, čo fotíte. Čiže nevidíte ako vo finále bude vyzerať odfotená fotka. Ale tak, je to starý kompakt, tak čo očakávať. Asi som sa rozmaznala zo starých zrkadloviek, kde ste videli takmer presne, čo odfotíte a aj ste to vedeli aspon približne zaostriť. Pri tomto foťáku je to s ostrením zaujímavejšie. keďže hľadáčik na to neslúži, ostrenie je na objektíve a to formou napísaných metrov a vy musíte odhadnúť, ako daleko je pred objektívom objekt a podľa toho zaostríte. Je to sranda, lebo niekedy to výjde a inokedy vôbec. A nie vždy máte meter po ruke. (haha)
Uzávietku má klasicky od 30-250 a na spodku objektívu je malá páčka, ktorá posúva clonu. Čo som zistila asi až v polovici filmu. Nemá expozimer, takže všetky nastavenia na všetky fotky som robila odhadom a zo skúseností. Niekedy to vyšlo, inokedy nie.
Ale musím sa priznať, že ma výsledok fotiek milo prekvapil. Skúšala som fotiť aj v interiéri aj v exteriéri. Samozrejme na slniečku alebo pri ideálnych svetelných podmienkach sú fotky celkom fajn. Tam je potom najväčšia výzva dobre zaostriť.
Pri interiéri je to zase o lepšom výbere filmu. Teraz som siahla po jednom z najlacnejších filmov, ktorý som našla v jednom papierníctve. Obyčajný Kodak 200 24 snímkový. Je dobý naozaj iba na dobré svetelné podmienky.

Takže asi toľko k ohodnoteniu tohto foťáku. Je funkčný, čo som veľmi rada, ale fotiť s ním žiaľ nebudem. Zaujme krásne miesto v mojej pomaly sa rozrastajúcej zbierke foťákov.
Tu vám dávam zopár fotiek, ktoré vyšli a aj tie, ktoré úplne nevyšli.